A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Електрорадіотехнічний ліцей
місто Полтава

Микола Гоголь

Дата: 01.04.2020 10:44
Кількість переглядів: 93

Літературознавці вважають Гоголя одним із найвидатніших російських письменників «української школи». Ми ж знаємо: біографія митця точно варта уваги! Тож підготували для Вас стислу довідку по життєвому шляху Миколи.

Козак за походженням та невправний учень

Згідно із сімейними переказами, родина Гоголів — нащадки відомого козака Остапа Гоголя. Коріння ж роду було польським, шляхетським. Зокрема, дід письменника мав подвійне прізвище — Гоголь-Яновський.

Народився Микола 20 березня (1 квітня) 1809 року на Полтавщині, у селі Сорочинці. Хлопчик був третьою дитиною в поміщицькій родині. Загалом, Гоголі мали 12 дітей. Мати Миколи була суттєво молодшою за батька, та вийшла заміж усього в 14 років.

У шкільні роки, майбутній письменник демонстрував досить слабкі здібності до навчання. Давалося добре йому лише малювання. А твори з літературних дисциплін — дуже й дуже посередньо. 

Це цікаво: дитиною, Микола захоплювався рукоділлям. Він любив в’язати на спицях, викроювати сукні для сестер та шити шийні хустинки.

Пізніше, після вступу до Ніжинської гімназії, Микола зацікавився усною народною творчістю та літературою. Саме в Ніжині письменник познайомився з багатьма цікавими особистостями, які згодом стануть прототипами для персонажів його творів. До речі, перші твори Гоголь написав тут: вірші «Непогода» та «Битва при Калке», поему «Ганс Кюхельгартен» та інші.

Життя в Петербурзі

У 1828 році Гоголь переїздить до Петербурга. Тут він починає активно видавати власні твори, а також працює над книгами «Миргород», «Арабески». На життя Микола заробляв як чиновник, пробував грати в театрі. Також у Петербурзі Гоголь знайомиться з представниками літературних кіл Жуковського та Пушкіна.

Найактивніший період літературної діяльності письменника припадає саме на перебування в Петербурзі. Тут він створює більшість своїх відомих творів, активно спілкується з місцевою інтелігенцією, бере участь у культурному житті. Апогеєм мистецької кар’єри Гоголя стає видання друком «Вечорів на хуторі біля Диканьки».

У 1883-му, письменник вирішує спробувати себе в ролі викладача: був помічником на кафедрі історії Петербурзького університету. Це надихнуло гоголя на створення історичної повісті «Тарас Бульба».

Згодом, Гоголь починає цікавитися драматургією. Та постановка п’єси «Ревізор» (1836) не принесла успіху. Саме через негативну реакцію публіки, Микола вирішує покинути Петербург та вирушити за кордон. Так письменник побував у Швейцарії, Італії, Німеччині, Франції.

Драматичні пошуки себе та творчий спад

Під час подорожі до Італії Гоголь створює перший том «Мертвих душ». Повернувшись до Росії, письменник видає його друком та починає працювати над другим томом. У цей час, душевний стан Миколи погіршується та настає своєрідна творча криза. Він спалює другий том «Мертвих душ» і ще деякі свої рукописи, а згодом — перестає їсти та цілі дні проводить у ліжку, незважаючи на вмовляння друзів. Менш ніж за декілька тижнів, 21 лютого 1852 року письменник помирає.

Посмертний опис майна вказує на те, що Гоголь не залишив майже жодного матеріального спадку. Усе майно Миколи було оцінене в 43 рублі 88 копійок. 

І наостанок — декілька цікавих фактів

  • Микола Гоголь – класик російської літератури родом з Полтавщини. 

tut-cikavo  Справжнє прізвище письменника – Яновський, однак відомо, що він використовував ще 7 псевдонімів.

tut-cikavo  Село Василівка, в якому народився Микола Гоголь, нині має назву Гоголівка або Гоголеве.

tut-cikavo  У Гоголя було 5 братів і 6 сестер, однак більшість із них померли в дитячому віці.

tut-cikavo  Сестрам Гоголя дістався особливий брат, який сам кроїв для них сукні й в’язав на спицях!

  • Кулінарія – ще одна пристрасть письменника поруч з рукоділлям. Умінням готувати галушки він проявив себе як справжній полтавець. 
  • Гоголь-моголь – так письменник жартома називав свій авторський напій, яким пригощав друзів. Інгредієнти цього «гоголю-моголю» - ром і козяче молоко.

tut-cikavo  Сором’язливість змушувала письменника ніяковіти у товаристві з незнайомцями. Однак це не завадило йому подорожувати Європою і навіть відвідати Єрусалим у якості паломника.

tut-cikavo  Мандрівки прекрасними країнами Гоголь здійснював за кошт знайомих, які погоджувались узяти його з собою. Не маючи заощаджень, він оплачував своє утримання байками, якими потішав компанію. У довгій дорозі цікавий співрозмовник – на вагу золота.

tut-cikavo  Довгий ніс – причина страждань сором’язливого Гоголя. На його прохання художники змінювали форму носа у прижиттєвих портретах. Робили це кожен по своєму, тому обличчя письменника на картинах буває різним.

    Маленький зріст письменника теж не додавав йому впевненості у житті. Та це не завадило Гоголю-ліцеїсту опанувати студентську сцену. З неї він викликав сміх не зовнішнім виглядом, а гострим слівцем і чудовою акторською грою.

tut-cikavo  Пропозицію руки і серця видатний письменник зробив раз за все життя, але отримав відмову. Ім'я його обраниці – Анна Вільєгорська, яка не погодилась на шлюб із Гоголем за 2 роки до його смерті.

tut-cikavo  Шкільні успіхи Гоголя зводились до гарного малювання, а ось за писемні твори вчителі високих оцінок не ставили.

tut-cikavo  Дебют письменника – поема «Ганц Кюхельгартен», також не отримала схвалення московських критиків. У розпачі молодий Гоголь викупив усі примірники книги і спалив їх!

tut-cikavo  Так само він неодноразово спалював «Мертві душі»!

tut-cikavo  Перед написанням «Тараса Бульби» Микола Гоголь три місяці гостював на Волині, яку згодом там і змалював.

tut-cikavo  Долоні дорослого Гоголя часто бували липкими від цукру. Автор «Ревізора» був знаним солодкоїжкою і завжди тримав під рукою шматочки рафінаду.

tut-cikavo  Микола Гоголь не переймався зовнішнім виглядом – його пожитки, які впорядковували після смерті, виявились просто купою зношеного одягу.

tut-cikavo  Все майно, що залишилось після письменника, оцінили в менш, ніж 44 рублі. Жалюгідна сума, якщо зважити, що на благодійність Гоголь жертвував тисячами.

tut-cikavo  Пушкін подарував Гоголю не лише сюжет повісті «Мертві душі», а й мопса на кличку Джозі. Собака став улюбленцем письменника, але той дбав про тварину ще гірше, ніж про себе. Смерть Джозі після тривалого недоїдання штовхнула генія до депресії.

Сюжет повісті «Вій», за словами автора – дослівний запис народних переказів, а не його творчість. Проте досі жоден дослідник не знайшов бодай натяків про Вія у фольклорі. 

tut-cikavo  Гарний почерк, за словами письменника, він виробив під час праці держслужбовцем. Це все, що подарували йому 3 роки офісної роботи.

tut-cikavo  Заповіт Микола Гоголь написав за 7 років до смерті.

tut-cikavo  За 9 днів до смерті письменник спалив усі папери зі свого портфеля (а разом з ними й другий том «Мертвих душ») й провів ніч у сльозах й молитві.

tut-cikavo  Ймовірна причина смерті нашого талановитого земляка – добровільна відмова від їжі.

  • Легенди про поховання письменника живцем (у стані коми або летаргічного сну) вже спростовані.

 

 

Якщо вам сподобалася стаття,

будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора