ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ВОЛОНТЕРІВ ТА ВОЛОНТЕРСТВО
5 грудня в Україні й у світі відзначають Міжнародний день волонтерів
• Слово «волонтер» походить від французького volontaire (доброволець), яке, в свою чергу, запозичене з латинського voluntarius (voluntas – вільне волевиявлення, volō - бажання, намір). Тобто волонтерство - добровільна безкорисна суспільно важлива діяльність.
• У 2019 році людство відзначає 160-річчя виникнення волонтерського руху. Саме 1859 рік вважається роком виникнення волонтерського руху у світі, коли швейцарський підприємець і громадський діяч Жан Анрі Дюнан, вражений страшними наслідками однієї з найкривавіших битв австро-італо-французської війни (під Сольферіно, на полі бою, лишилися вмирати понад дев’ять тисяч скалічених солдатів), фактично ініціював створення Міжнародного комітету Червоного Хреста.
• В Україні волонтерство офіційно визнано Постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 року N 1895 «Про затвердження Положення про волонтерську діяльність у сфері надання соціальних послуг».
• На сьогоднішній день волонтерські організації існують у 80-ти країнах світу.
• Після Майдану, анексії Криму і початку війни на Донбасі волонтерство піднялось на найвищий рівень розвитку за весь час незалежності України. Саме завдяки волонтерам у 2014 році країна зберегла свій суверенітет.
• Популярний анекдот того часу: "Якщо українцям сказати, що для перемоги необхідна ядерна боєголовка, то її через дві години не тільки зберуть, але і привезуть волонтери. З чаєм на додачу".
• До того, наймасовішим волонтерським проектом в історії України був чемпіонат Європи з футболу Євро-2012. До нього було залучено понад 12 тисяч волонтерів.
• 78-річний водій з Донецька став найстарішим волонтером в Україні, який працював під час проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу.
• Волонтерських організацій та окремих активістів, які допомагали або допомагають українським військовим, є тисячі. Найвідоміші серед них - «Народний проект», «Народний тил», «Повернись живим», «Армія SOS», «Крила Фенікса», «Combat-UA», Волонтерська сотня «Україна - Світ», «Сестри перемоги», Центр «Миротворець» та інші.
• Участь у допомозі військовим беруть широкі верстви суспільства. Проекти техніки на потреби армії представляли навіть учні Малої академії наук. Так, учениця Юлія Сенюта з Тернопільщини розробила проект бронезахисного елемента для захисту легкої й важкої техніки, Анастасія Бабенко з Києва - проект автономного вакуумного холодильника для транспортування органів, Володимир Павлов з Вінниці розробив мобільний оптико-електронний прилад, який дає змогу бачити периферичний кровообіг при пораненнях.
• Чимало волонтерів отримали державні нагороди, зокрема ордени Богдана Хмельницького, княгині Ольги, «За мужність» та «За заслуги» III ступеня, медалі «Захиснику Вітчизни», «За працю і звитягу», «За врятоване життя», «За сприяння Збройним Силам України», нагородну зброю та годинники.
• За час війни на Донбасі про волонтерів зняли чимало фільмів та написали десятки пісень. Зокрема, це фільми «Тил», «Ті, що плетуть перемогу», «Майже 10000 виборців», «Волонтери», «Зима у вогні» та пісні - «Я волонтер», «Гімн волонтерів», «Запах війни», «Без імені», «Дорога волонтерів»...
• В 2016 році, у Києві, на честь волонтерів відкрили пам'ятний знак, який символізує відданість кожного небайдужого українця. Це невеликий камінь з дзеркальним серцем. Якщо подивитися на дзеркальну поверхню, поруч зі своїм зображенням можна побачити напис «Добро може робити кожен». Знак розташований в Голосіївському районі столиці, в сквері на розі Стратегічного шосе і проспекту Науки.
• У травні 2019 року, у Вінниці, встановили рекорд України, піднявши прапор з підписами воїнів ООС на найвищу точку в місті. Триметровий стяг з написом «Україна Єдина» волонтери встановили на вершині Вінницької телемачти, яка має висоту 354 метри і є найвищою спорудою у світі подібного типу. Побажання від військовослужбовців на українському прапорі уздовж усієї лінії розмежування зібрали волонтери Андрій Нечипорук та Андрій Сірак.