Стратегія розвитку Державного навчального закладу «Електрорадіотехнічний ліцей м. Полтави» на 2021- 2026 роки
ДНЗ «Електрорадіотехнічний ліцей м. Полтави» є державним навчально-виховним закладом, який входить до складу системи освіти України і забезпечує здобуття громадянами професії відповідно до покликань, інтересів та здібностей.
Місія ліцею – підготовка висококваліфікованих робітників, ефективна реалізація інноваційної, професійної освіти та сприяння кожному у всебічному розвитку і лідерському становленню для задоволення потреб особистості, суспільства, держави.
Основні завдання:
1. Підготовка кваліфікованих робітників і спеціалістів з високим рівнем професійних знань, умінь, навичок в обсязі державної програми навчання, їх перепідготовки і підвищення кваліфікації;
2. Постійне покращення якості підготовки робітничих кадрів з урахуванням вимог сучасного виробництва, науки, техніки, культури і перспективи їх розвитку;
3. Виховання соціально-активних членів суспільства, формування в них наукового світогляду, творчого мислення, високих людських якостей;
4. Створення умов для продовження навчання, самостійного вибору життєвого шляху;
5. Співпраця з підприємствами, організаціями і державною службою зайнятості, навчання громадян, яким потрібна перекваліфікація.
Візія ліцею – демократичний заклад професійної освіти, в якому панує атмосфера порозуміння, довіри, творчості, відкритості, вільного волевиявлення, академічної свободи, ліцей в якому головними постатями є Здобувач освіти, Педагог, Науковець.
Ефективна та відкрита система управління закладом професійної освіти, створена на базі інформаційної системи, базується на здобутках сучасної науки та техніки.
Освітній простір, що сприяє діловому спілкуванню та професійному зростанню педагогів, реалізації їх педагогічної свободи.
Ґрунтовна практична підготовка у тісній взаємодії з роботодавцями.
Врахування освітніх потреб, можливостей, творчих та професійних здібностей здобувачів освіти, орієнтація на розвиток їх суспільної активності, сприяння розвитку молоді з особливими
освітніми потребами.
Учнівське самоврядування – активний учасник процесу управління ліцеєм, ініціатор різноманітних заходів, реальний захисник прав та інтересів здобувачів освіти.
ДНЗ «Електрорадіотехнічний ліцей м. Полтави» реалізує свої місію та візію шляхом досягнення стратегічної мети розвитку.
Діяльність закладу базується на принципах незалежності від політичних, громадських і
релігійних організацій та об'єднань та передбачає:
1. Дитиноцентризм в освітній діяльності, раціональність та доцільність у виборі форм і засобів освіти й виховання для задоволення духовних запитів здобувача освіти, його пізнавальних та інтелектуальних можливостей, інтересів.
2. Автономність закладу у вирішенні основних питань змісту його діяльності, розвитку різноманітних форм співпраці й партнерства, встановлення демократичних взаємовідносин між
учасниками освітнього процесу.
3. Науковість та ефективність освітнього процесу на основі сучасних педагогічних досягнень.
4. Гуманізм освітнього процесу.
5. Збереження, відновлення й розвиток української національної культурної спадщини та ознайомлення із культурною та духовною спадщиною народів Європи та світу через вивчення навчальних предметів та участь у міжнародних проєктах.
6. Забезпечення фізичного розвитку учня.
7. Впровадження інноваційних технологій в освітній процес.
8. Творчий пошук резервів і джерел вдосконалення роботи ліцею.
Стратегічна мета розвитку: формування позитивного іміджу ліцею та забезпечення його конкурентоспроможності на ринку освітніх послуг регіону.
Наші цінності:
• Досконалість у своїй справі: вчитися і вчити;
• Успіх, повага та самоповага за рахунок особистої праці;
• Повага до особистості здобувача освіти;
• Патріотизм, прихильність духовним і культурним цінностям своєї країни;
• Рівність перед встановленими в навчальному закладі Правилами;
• Здоровий спосіб життя;
• Добре ім’я та честь ліцею – наша головна цінність, в основі якої лежить спільна праця педагогічних працівників та здобувачів освіти.
Нормативно-правова і організаційна основа Стратегії розвитку закладу:
• Лист Директорату професійної освіти МОН України “Щодо набуття чинності нормативно-правових актів” від 16.03.2020 No 5/239-20
• Закон України “Про освіту”
• Закон України “Про професійно-технічну освіту”
• Наказ Міністерства освіти і науки України від 30.05.2006 No419 “Про затвердження Положення про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах” із змінами внесеними згідно з Наказами Міністерства освіти і науки України No 731 від 05.08.2008, No 1019 від 10.11.2008, No 746 від 10.07.2015
• Наказ Міністерства освіти і науки України від 20.08.2019 No 1132 “Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 23.06.2017 No 916 та визнання такими, що втратили чинність, наказів Міністерства освіти і науки України від 15.05.2018 No 473 і від 24.05.2019 No 735”
• Наказ Міністерства освіти і науки України від 20.08.2019 No 1133 “Про затвердження переліку закладів професійної (професійно-технічної) освіти для організації стажування майстрів виробничого навчання, педагогів професійного навчання та викладачів професійно-теоретичної підготовки” та визнання такими, що втратили чинність, наказів Міністерства освіти і науки України від 23.10.2014 No 1199, від 08.10.2015 No 1024, від 14.07.2017 No 1066′′
• Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 No 800 “Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників”
• Положення про навчально-методичний (науково-методичний) центр (кабінет) професійно-технічної освіти
• Інструкції з ведення журналу обліку теоретичного та виробничого навчання учнів професійно-технічних навчальних закладів, затверджені наказом МОН від 26.01.2011 No59
• Постанова Кабінету Міністрів України від 7 червня 1999 р. N 992 «Про затвердження Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами закладів професійної (професійно-технічної) освіти виробничого навчання та виробничої практики» із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ No 770 від 27.08.2010; No 503 від 26.06.2013; No 281 від 03.04.2019)
• Наказ Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства освіти України від 31.12.98 No 201/469 «Про Положення про порядок кваліфікаційної атестації та присвоєння кваліфікації особам, які здобувають професійно-технічну освіту» із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства соціальної політики No1505/1290 від 20.09.2017
• Постанова Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021р. No 1077 «Про затвердження Державного стандарту професійної (професійно-технічної) освіти»
• Наказ Міністерства освіти і науки України від 09 вересня 2022 р.No 805 «Про затвердження положення про атестацію педагогічних працівників»
• Наказ Міністерства освіти і науки України від 25.06.2018 року No676 «Про затвердження Інструкції з діловодства у закладах загальної середньої освіти»
• Наказ Міністерства юстиції України від 18 червня 2015 року No1000/5 «Правила організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях»
Стратегія розвитку закладу включає в себе такі складові:
Освітнє середовище.
Освітня діяльність та система оцінювання здобувачів освіти.
Педагогічна діяльність.
Управління закладом.
Напрям «Освітнє середовище»
Завдання:
1. Вивчення ринку освітніх послуг, попиту та пропозицій ринку праці у регіоні.
2. За результатами аналізу цих показників розширення напрямків підготовки затребуваних у регіоні кваліфікованих робітників, ліцензування нових конкурентоздатних освітніх програм з підготовки кваліфікованих робітників.
3. Розширення спектру професій.
4. Перехід до змішаної форми навчання: очна (денна) + дистанційна + дуальна.
5. Здійснення освітнього процесу на основі технологій інноваційного навчання: інтерактивних, проектних, інформаційних.
6. Формування у здобувачів освіти якостей, навичок і вмінь, необхідних сучасній людині: критичне мислення, медіаграмотність, здатність до вирішення творчих завдань, уміння
мислити глобально, готовність працювати у команді.
7. Укладання договорів з центрами зайнятості, підприємствами міста та регіону на підготовку кадрів, проведення виробничої практики та дипломної практики.
8. Створення комфортних умов для навчання та виховання здобувачів освіти (приміщення та територія закладу, матеріально-технічна база, безпека життєдіяльності, психологічний комфорт).
9. Постійне вдосконалення інформаційно-програмного забезпечення навчального закладу.
10. Протидія булінгу та насильству.
11. Психолого-педагогічна діяльність.
12. Збереження та зміцнення здоров’я учнів та викладачів.
Напрям «Освітня діяльність та система оцінювання здобувачів освіти»
Завдання:
Формування якісного контингенту здобувачів освіти:
- перехід від традиційних методів проведення профорієнтаційної роботи до більш дієвих: проведення профорієнтаційних тренінгів; проведення викладачами та майстрами виробничого навчання майстер-класів та онлайн-семінарів для учнів шкіл;
- залучення до профорієнтаційної роботи здобувачів освіти та випускників минулих років;
- налагодження тісної співпраці з обласним та міським центрами зайнятості;
- активізація роботи «Центру кар’єри»;
- психолого-педагогічна діагностика професійної направленості учнів шкіл;
- створення системи стимулювання кращих учнів за результатами їх навчання та громадської активності.
- сприяння та підтримка молодіжних ініціатив, розвиток практики учнівського самоврядування, залучення органів учнівського самоврядування до участі у вирішенні питань захисту інтересів учнів, налагодження побуту та дозвілля.
- тісна співпраця із закладами загальної середньої освіти міста й області: проведення Днів відкритих дверей, майстер-класів, курсів підготовки до ЗНО, спільних заходів (до святкових та пам’ятних дат, тренінгів, спортивних змагань тощо).
- налагодження комунікації з органами місцевої влади шляхом участі ліцею у міських та регіональних заходах.
Напрям «Педагогічна діяльність»
Мета: створення комфортних умов для професійного зростання та розкриття творчого потенціалу кожного педагогічного працівника.
Завдання:
- впровадження компетентнісно-орієнтованих методик, технологій навчання та оцінювання результатів навчання;
- створення інформаційно-освітнього середовища, яке враховує пізнавальні особливості учнів та їхні здібності, їх інтереси й освітні потреби;
- використання інформаційно-комунікаційних технологій навчання;
- створення умов для поліпшення психолого-педагогічної, інформаційної, методичної та практичної підготовки педагогів ліцею;
- стимулювання педагогів до особистого і професійного зростання;
- вивчення якості забезпечення освітнього процесу педагогічними кадрами, готовими до роботи в нових умовах;
- створення умов для активної, постійно діючої системи безперервної освіти педагогів, оптимальних умов для реалізації інноваційних проєктів та співробітництва між
учителями-фахівцями, втілення педагогіки партнерства;
- створення системи методичних заходів щодо розвитку професійної компетентності, інтелектуально-кадрового потенціалу вчителів, поширення та впровадження інноваційного досвіду роботи;
- посилення інтелектуально-кадровоо потенціалу як важливого ресурсу інноваційного розвитку та ефективної діяльності закладу освіти.
Напрям «Управлінська діяльність»
Мета управлінської діяльності: координація дій усіх учасників освітнього процесу,
створення умов для їх продуктивної творчої діяльності.
Завдання:
1. Управління якістю освіти на основі інноваційних технологій та освітнього моніторингу.
2. Забезпечення відповідної підготовки педагогів, здатних якісно надавати освітні послуги здобувачам освіти.
3. Створення умов для продуктивної творчої діяльності та проходження сертифікації педагогів.
Шляхи реалізації:
1. Впровадження в практику роботи ліцею інноваційних технологій.
2. Створення сприятливого мікроклімату серед учасників освітнього процесу для успішної реалізації їх творчого потенціалу.
3. Забезпечення виконання замовлень педагогічних працівників щодо підвищення їхнього фахового рівня через заняття самоосвітою.
4. Підтримка ініціативи кожного учасника освітнього процесу в його самореалізації.
5. Розкриття творчого потенціалу учасників освітнього процесу.
6. Стимулювання творчості учасників освітнього процесу.
Очікувані результати стратегії розвитку закладу
1.Оптимальний склад педагогічного колективу ліцею відповідає нормам щодо співвідношення кількості учнів і вчителів.
2.Стійка тенденція до зростання рівня навчальних досягнень учнів закладу (за результатами внутрішньоліцейних моніторингових досліджень).
3.Відповідність якості виховного простору ліцею чинному стандартові (безпечний, моральний, сповнений довіри, вільний, демократичний, патріотичний, відкритий).
4.Орієнтація громади закладу на сталий розвиток і партнерські стосунки.
5.Використання в закладі інноваційної інтерактивної моделі навчання.
6.Забезпечення якісної профільної освіти відповідно до заявлених профілів навчання.
7. Дотримання та розвиток академічної доброчесності.
8.Успішна атестація педагогічних працівників ліцею.
9. Осучаснення навчальних кабінетів.
10.Дієві колективні органи управління ліцеєм та органи громадського самоврядування.
11.Функціонуюча модель моніторингу та самооцінювання якості освітніх послуг ліцею.
12. Зростання позитивного іміджу та конкурентоздатності ліцею на ринку освітніх послуг.
Моніторинг і оцінювання якості впровадження Стратегії розвитку
Моніторинг процесу впровадження Стратегії полягатиме у фіксації даних про такі індикатори розвитку закладу:
- відсоток учнів, які навчаються на достатньому та високому рівні навчальних досягнень;
- кількість учнів (по групах), рівень навчальних досягнень яких змінився (на вищий або на нижчий) за результатами підсумкового (семестрового) оцінювання та за результатами моніторингових досліджень;
- середньостатистичний показник кількості здобувачів освіти у групі;
- рейтинг ліцею;
- відсоток педагогічних працівників із педагогічними категоріями, розрядами, званнями, дипломантів конкурсів фахової майстерності, атестованих педагогів;
- кількість педагогічних працівників, яким підвищена кваліфікація;
- звіти за результатами моніторингових досліджень та підсумки самооцінювання якості освітніх послуг;
- участь у проєктній діяльності;
- висновки про імідж та конкурентоздатність ліцею на ринку освітніх послуг.
Систематичний аналіз отриманих даних дозволить встановити проміжні та кінцеві результати реалізації цієї Стратегії, своєчасно виявляти відхилення від очікуваних результатів і проводити необхідну корекцію, забезпечувати ефективне використання ресурсів ліцею, мінімізувати ризики та негативні наслідки впровадження передбачених у Стратегії заходів.
Висновки
ДНЗ «Електрорадіотехнічний ліцей м. Полтави» забезпечує:
- збереження здоров’я здобувача освіти;
- формування життєвих компетентностей;
- створення багатовимірного освітнього простору, зорієнтованого на індивідуальний розвиток особистості через навчання і виховання;
- рівний доступу учнів до якісної професійної освіти;
- виховання національно-свідомого громадянина України;
- гармонійне поєднання професійної освіти і виховання;
- розвиток комунікативного середовища в ліцеї;
- задоволення потреб сім’ї і суспільства в повноцінному фізичному, психологічному і освітньому розвитку здобувача освіти;
- підвищення рівня фахової майстерності педпрацівників шляхом впровадження в навчально-виховний процес інноваційних технологій;
- впровадження сучасних засобів навчання;
- якісну практичну підготовку здобувачів освіти з урахуванням освітніх потреб, кадрових можливостей, матеріальної і навчальної бази ліцею, соціокультурного і виробничого середовища, перспектив здобуття освіти впродовж життя;
- впровадження сучасної інформаційної системи навчання, створення і розвиток комп’ютерно-зорієнтованого освітнього середовища;
- конкурентноспроможність навчального закладу.
Стратегія передбачає створення в ліцеї умов, за яких учень зможе реалізувати все найкраще, що закладене природою, і зрозуміє, що він сам відповідає за розвиток своїх здібностей. Різні напрямки стратегії об’єднані метою дати високоякісну академічну, морально-психологічну підготовку кожному випускнику ліцею, забезпечити кожного високим рівнем компетентностей.