Всеукраїнський форум
20 листопада 2024 року Тернопіль став центром ідей, синергії та натхнення для освітян, громадських організацій, представників міністерств, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, учнівської та студентської молоді, ветеранського та громадського сектору.
Всеукраїнський форум «Майбутнє України в руках молоді: національно-патріотичне виховання як основа державотворення», організований департаментом освіти і науки Тернопільської ОВА спільно з Тернопільською обласною військовою адміністрацією об’єднав лідерів думок, активістів і освітян з різних областей України, зокрема: Київської, Кіровоградської, Полтавської, Рівненської, Львівської, Донецької, Херсонської, Миколаївської, Луганської, Одеської.
Що таке патріотизм сьогодні, досягнення, виклики, нові підходи та дієві інструменти національно-патріотичного виховання в регіоні пошук нових форм роботи з патріотичного виховання, обговорення шляхів становлення особистості як громадянина-патріота, роль громадських організацій у національно-патріотичному вихованні, військово-патріотичному вихованні в контексті викликів сьогодення – ось неповний перелік питань, котрі піднімалися під час заходу.
Робота форуму була побудована у формі панельних дискусій: «Формування візії патріотичного виховання під впливом викликів сьогодення», «Роль національно-патріотичного виховання у побудові і зміцненні державності», «Вплив громадських організацій національно-патріотичного спрямування на формування свідомої молоді».
Практичним досвідом та успішними кейсами, спрямованими на формування у молоді глибокого розуміння своєї ідентичності, а також обмінюватися ідеями щодо інтеграції патріотичних елементів у різні аспекти освітнього процесу ділилися учасники форуму під час роботи локацій.
Крім цього, учасники та гості форуму мали можливість ознайомитися з кращими практиками територіальних громад, закладів освіти, громадських організацій області щодо розвитку національно-патріотичного виховання, взяти участь в майстер-класі щодо приготування національних страв, який організував Вишнівецький професійний ліцей.
Також у програмі були: перегляд елементів національних танців «Гопак» та «Кубанська Лезгінка» Теребовлянського фахового коледжу культури і мистецтв, виступ членів дитячого об’єднання «Богунова шабля» при курені імені Григорія Радошівського м. Зборів, дефіле Галицького фахового коледжу імені В’ячеслава Чорновола, виступ представників Тернопільського обласного молодіжно-методичного центру з елементами козацького фехтування.
Про національно-патріотичне виховання як комплексну систему формування цінностей у дітей та молоді розповіла Олена Тяпка, головний спеціаліст відділу змісту освіти, позашкільної та виховної роботи головного управління загальної середньої освіти директорату шкільної освіти Міністерства освіти і науки України.
Про візію формування та утвердження української національної та громадянської ідентичності розповіла Наталія Гонтаренко, заступниця начальниці управління національної та громадянської ідентичності – начальниця відділу формування та координації політики Міністерства молоді та спорту України.
Про інструменти та практичні кейси, які допоможуть удосконалити роботу закладів освіти з національно-партіотичного виховання говорили Сергій Кузан, голова Українського центру безпеки та співпраці, співголова ГО «Вимкни російське», Олена Урдей, заступник директора – начальник управління департаменту освіти і науки Львівської обласної військової адміністрації, Марина Пашковська, заступник директора департаменту – начальник управління загальної середньої, позашкільної, спеціальної освіти департаменту освіти і науки Рівненської обласної військової адміністрації Микола Бігус, член Тернопільської міської станиці «Пласт – Національної Скаутської Організації України», заступник голови Координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності при обласній військовій адміністрації.
Про формування національної ідентичності через військово-патріотичне виховання та досвід ДНЗ «Тернопільський коледж з посиленою військовою та фізичною підготовкою доповів Вадим Ластовицький, начальник ДНЗ «Тернопільський коледж з посиленою військовою та фізичною підготовкою»
Оксана Шмайдей, директор комунальної установи Тернопільської обласної ради «Тернопільський обласний пластовий вишкільний центр» розповіла про роль ПЛАСТ-НСОУ у сфері державної політики щодо реалізації національно-патріотичного виховання дітей та молоді Тернопільщини.
Про «Виховання як засіб, а не ціль» - Леся Голик, голова Тернопільської міської організації «Спілка Української Молоді в Україні»
Світлана Гаврих, заступник голови ГО «Молодіжний Націоналістичний Конгрес – Тернопіль» виступила на тему: «Виховання школярів на прикладі діяльності ГО «Молодіжний Націоналістичний Конгрес».
Олена Хмельницька, голова ГО «Воїни світла. Рубіжне» мала доповідь на тему: «Партнерство громадської організації із зкладами освіти як дієвий ресурс національно-патріотичного виховання молоді»
Україні потрібна нова, реально інтегрована в європейський, а отже, в глобальний простір система освіти, в центрі уваги якої було б завдання розвивати вільну і мислячу людину, котра прагне володіти якісними знаннями, конкурентними у світі. Тернопільська область першою в Україні почала впроваджувати в освітній процес ідеї Української хартії вільної людини.
Про впровадження Української Хартії вільної людини в освітніх закладах Тернопільської області: національно-патріотичний та громадянський контекст розповів Ігор Ковалик, голова ГО «Гуртом».
Максим Шпак, голова ГО «Простір Молодіжного Активізму», президент міського учнівського парламенту «Наснага» (Тернопільська міська рада) виступив з доповіддю «Міський учнівський парламент «Наснага» як майданчик формування патріотичної свідомості та громадянської відповідальності шкільної молоді».
Національно-патріотичне виховання Новини областей Позашкільна освіта