Увага! Вербування дітей російськими спецслужбами
Як діяти у разі вербування російськими спецслужбами: поради Служби безпеки України
Найчастіше для вербування українців спецслужби РФ використовують соціальну мережу "Telegram". Пропозиції про співпрацю надсилають як молоді, так і неповнолітнім.
Зокрема, російські спецслужби можуть пропонувати підпали будівель чи авто ЗСУ, теракти чи мінування. У такому випадку потрібно звертатися до Служби безпеки України. Нині почав роботу офіційний чат-бот "Спали ФСБешника". Його створено соцмережі "Telegram".
Як швидко повідомити про вербування в СБУ
Потрібно відкрити чат-бот за посиланням t.me/spaly_fsb_bot і написати, який саме злочин росіяни пропонують вчинити. Також потрібно додати інформацію про контакт, який пропонував вербування. СБУ гарантує конфіденційність тим, хто звернеться.
Кримінальна відповідальність за теракти чи диверсії настає з 14-річного віку і передбачає до 10 років ув’язнення.
На Полтавщині із 2024 року слідчі СБУ розслідують щонайменше дві кримінальні справи за фактом вербування підлітків російськими спецслужбами. Вони підпалили авто військових та готували теракт у Миколаєві.
Таку інформацію надали у відповіді на інформаційний запит Суспільного до управління Служби безпеки України у Полтавській області.
Крім того, слідчі розслідують інші спроби залучення спецслужбами РФ неповнолітніх для виконання завдань. Найчастіше це роблять через месенджери із пропозицією заробити.
Серед відомих справ за фактом співпраці з РФ є затримання чотирьох неповнолітніх жителів Полтавського району віком від 14 до 17 років, яких завербували через Telegram-канали з пошуку підзаробітку. На замовлення російських спецслужб вони готували теракт у Миколаєві 14 лютого. Нині на них зібрали доказову базу і повністю задокументували їхній звʼязок із РФ.
У січні 2025 слідчі управління СБУ у Полтавській області завершили досудове розслідування стосовно 16-річної жительки міста Кременчука, яка вчинила підпал військового автомобіля та намагалася знищити ще один. У серпні 2024 року її завербували за допомогою одного з Telegram-каналів. За вказівками російського куратора, підозрювана знайшла авто, яке належало військовому. Після вона облила легкозаймистою сумішшю військовий позашляховик, який повернувся з передової після виконання бойових завдань. Потім підпалила його. Це зафіксувала на камеру власного мобільного телефону та відправила відеофайли до спецслужби РФ. За це їй пообіцяли грошову винагороду.
Як повідомили у СБУ, російські спецслужби часто намагаються завербувати саме неповнолітніх, оскільки вони не завжди усвідомлюють наслідки своїх дій і не здатні їх прорахувати.
Що може загрожувати підліткам за співпрацю з РФ
Залежно від обставин справи їм можуть інкримінувати різні статті Кримінального кодексу України. Наприклад, "Державна зрада", "Диверсія" чи "Терористичний акт". За статтею 111 " Державна зрада" їм загрожує довічне позбавлення волі. Окрім зазначених вище, підпал військової автівки можна класифікувати також за статтями 194 "Умисне знищення або пошкодження майна" і 114-1 "Перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань". За останньою, їм може загрожувати покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 15 років.
Як батькам уберегти дітей від впливу російських спецслужб
Якщо батьки виявили, що з їхньою дитиною контактують підозрілі люди і намагаються втягнути у злочинну діяльність, їм необхідно звернутися до СБУ. Це можна зробити через офіційний чат-бот "Спали ФСБешника" або зателефонувати на "гарячу лінію" спецслужби.
Поради для батьків:
- контроль за активністю в мережі: варто регулярно перевіряти, з ким спілкуються діти в Інтернеті та які сайти вони відвідують;
- освіта про кібербезпеку: пояснювати дітям про загрози, які можуть існувати в Інтернеті, та як уникати підозрілих контактів;
- відкрите спілкування: створювати довірливі стосунки з дітьми, щоб вони могли звернутися за порадою у будь-який час;
- профілактичні розмови: регулярно говорити з дітьми про небезпеки, які можуть виникнути в Інтернеті, та як правильно діяти у підозрілих ситуаціях.
Поради для підлітків:
- обережність у спілкуванні: ніколи не варто розповідати особисті дані незнайомим людям в Інтернеті;
- ігнорування підозрілих повідомлень: якщо хтось пропонує щось підозріле або лякає, негайно повідомити про це батьків чи вчителів;
- не довіряти незнайомцям: люди в Інтернеті можуть не бути тими, за кого себе видають;
- Ззахист особистої інформації: не варто ділитися своїми фото, відео чи іншою особистою інформацією з незнайомими людьми